Pellet z certyfikatem – co to jest i czego dotyczy?
Certyfikat jest potwierdzeniem, wystawionym przez niezależną firmę certyfikującą, że dany pellet spełnia wymagania konkretnych norm parametrów technicznych i ustanowionych standardów. Certyfikat może odnosić się do samego procesu produkcji lub do jego jakości.
Co oznacza posiadanie certyfikatu?
Jak każdy certyfikat, dokument ten jest potwierdzeniem najwyższej jakości produktu oraz tego, że pellet jest zgodny z wymaganymi normami parametrów, które gwarantują najwyższą jakość procesu spalania z uwzględnieniem potrzeb środowiska naturalnego.
Najbardziej powszechne certyfikaty w Polsce i w Europie to:
DINplus oraz ENplus A1.
W wyniku prac Komitetu Technicznego (TC 335) Europejskiego Komitetu Standaryzacji (CEN) Unia Europejska wprowadziła wspólną normę dla wszystkich krajów. Jest to norma EN 14961-1÷6, która określa wymagania dla biopaliw stałych, w tym również dla pelletu.
W Polsce zaczęła obowiązywać od 2011 roku i oznaczono ją symbolem PN-EN 14961:2011.
Celem Europejskiego Komitetu Standaryzacji (CEN) należy głównie normalizacja obszaru biopaliw stałych pochodzących z produktów rolnictwa i leśnictwa, odpadów roślinnych z przemysłu spożywczego
Obecnie dzięki temu systemowi nadawane są certyfikaty potwierdzające spełnienie wymagań wcześniej wspomnianej normy EN 14961-2 w klasie A1 dla pelletów drzewnych z przeznaczeniem dla kotłów centralnego ogrzewania.
Zgodnie z tym systemem producent ma obowiązek co tydzień kontrolować poziom wilgotności, ścieralności, gęstości i zawartości wypełniaczy.
Natomiast system certyfikacji ENplus jest kontrolowany przez organizację: European Pellet Associations, czyli Europejskie Stowarzyszenie Pelletu. Zgodnie z tym systemem producent może otrzymać certyfikat potwierdzający zgodność z normą EN 14961-2 w klasie A1, A2. Odnosi się on do procesu produkcji oraz łańcucha dostaw.
Klasy dotyczą zawartości popiołu w stanie suchym.
Są to następujące wartości: A1 ≤ 0,7 procent; A2 ≤ 1,5 procent; B ≤ 3 procent.
W klasie A1 znajdują się pellety do kotłów, pieców, palników i kominków,
W klasie A2 znajduje się pellet z większą zawartością popiołu dla kotłów posiadających dużą moc,
W klasie B są pellety przemysłowe.
Jednym słowem certyfikat to pewność, że kupujesz najwyższej jakości pellet.
Chciałbym zauważyć, że w opisie gatunków peletu Autor (-ka)popełnia istotny błąd objaśniając, że pelet klasy A2 nadaje się tylko do palników dużej mocy. Nie jest to prawda, bo klasa A2 może być stosowana także do palników w kotłach domowych, jeżeli mają mechanizm automatycznego oczyszczania z pozostałości, a także do tzw. palników retortowych. Może być także użyta do palników klasycznych, z założeni, że użytkownik częściej kontroluje stan palnika. Podobna zasada dot. palników większej mocy, tzw. przemysłowych.