„MORBUM EVITARE QUAM CURARE FACILIUS EST”
Lepiej zapobiegać niż leczyć.
Słowa przypisywane Hipokratesowi, to nie tyko pusty frazes, ale udokumentowana analizami statystycznymi prawda.
Przewlekła i nawracająca obturacyjna choroba płuc to poważne schorzenie, którego podłoża należy doszukiwać się w reakcji alergicznej organizmu.
Zespół naukowców z Cornell University w Ithaca sugeruje, że główną przyczyną rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc u koni (RAO) jest odpowiedź immunologiczna organizmu.
Swojego odkrycia badacze dokonali analizując mikroskopowo stan końskich węzłów chłonnych oraz ekspresję genów.
Należy pamiętać, że nie byłoby reakcji alergicznej, gdyby nie wszelkie alergeny, na jakie narażone są nasze zwierzęta przebywając w pomieszczeniach, w których mają styczność z kurzem pochodzącym z suchego siana oraz słomy. To właśnie ściółka oraz pasze, jakimi karminy naszego konia, są źródłem różnorodnych roztoczy, zarodników pleśni i innych grzybów.
Im dłużej konie przebywają w miejscach narażonych na ekspozycję na szkodliwe czynniki, tym większe jest ryzyko rozwinięcia się problemów oddechowych. Lekarze weterynarii sygnalizują, że pierwszym i kluczowym warunkiem poprawy stanu zdrowia u koni, u których zdiagnozowano RAO, jest zmiana warunków bytowania i odizolowanie konia od czynników alergizujących. U koni chorych warto zrezygnować ze słomy jako ściółki, oraz zdecydować się na moczenie lub parowanie siana.
RAO ma poważne konsekwencję nie tylko dla płuc, ale również całego organizmu.
Na podstawie wnikliwych badań histopatologicznych naukowcy stwierdzili, że większość koni z RAO posiadało patologiczne zmiany w mięśniach szkieletowych- u części zaobserwowano zanik lub przerost włókien, zwyrodnienia miofibrylarne, czy (już w samych komórkach mięśniowych) przerosty mitochondrialne- które wskazują na nadmierne przeciążenia mięśni.
Lekarze podkreślają zatem, że wczesne rozpoznanie RAO, zmiana warunków bytowania oraz skuteczne leczenie może zapobiec postępowaniu patologicznych zmian.
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnych ściółek, które pozbawione są kurzu, grzybów i innych drobnoustrojów. Zastosowanie pelletu ze słomy przynosi korzyści nie tylko naszym wierzchowcom ale również właścicielom. To wygodne i łatwe w użyciu rozwiązanie przynoszące wiele korzyści.